Why I Sometimes Buy Junk Food & a GREAT Deal on Almond Milk

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

Two weeks ago, I bought Cheerios and a few people on my Facebook Live were very upset by the fact that I would buy cereal that was so full of chemicals. It kind of made me laugh because I always thought that Cheerios were one of the healthier cereals.

But anyway, let’s hope that those same people don’t see this post because {gasp!} I bought food that is much less healthy than Cheerios. I bought cake mix and chocolate chips and croutons and bottled juice and sweetened condensed milk and junky peanut butter and white hamburger buns.

Basically, I have fallen into a compete chemical coma with this shopping trip. 😉

All joking aside, while we try to eat a fairly healthful diet and we make a lot of things from scratch and we use whole wheat flour in a lot of our baking, I’m all about balance. So when Kathrynne asked if she could make Cake Mix bars today, I was happy to buy the ingredients for them!

Friday Aldi Shopping Trip — $5.25

  • Crunchy Peanut Butter — $1.15
  • Yellow Cake Mix — $0.85
  • Eggs — $1.18
  • Chocolate Chips — $1.69
  • Total with tax: $5.25

Friday Kroger Shopping Trip — $5.54

  • Buns — Marked down to $1.29 (I’m freezing these to use for grilling burgers.)
  • Sweetened Condensed Milk — $1.19
  • Ocean Spray Cranberry Juice — FREE (used Free Friday Download)
  • 4 bags of Mrs. Cubbinson’s Croutons — $0.89 each when you buy 6 participating items, used 2 $1/2 coupons = $0.39 each after coupons (+ submitted for $0.25 Ibotta rebate per bag)
  • 2 cartons Almond Milk — $1 per carton when you buy 6 participating items, used $1/2 coupon = $0.50 each after coupons
  • Total with tax: $5.54

Remember all of the avocados I bought?

We are loving making homemade guac with them — SO good!

And it’s amazing on my salads!

Total Spending This Week

Total spent so far this week: $68.56

Rebates: $0.50 for submitting two receipts to Ibotta, $1 for buying 4 packages of croutons, $1.38 back from Fetch Rewards for purchasing Goldfish & Suave + scanning four other receipts (If you haven’t signed up for Fetch Rewards, you can sign up here and use code WW7XJ and you’ll get a bonus 2,000 points = worth $2.)

See this week’s menu plan here.



[ad_2]

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.